Zostać gospodarzem własnej śmierci

W najbliższą środę odbędzie się comiesięczne spotkanie Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej, poświęcone kolejnym tekstom ks. Franciszka Blachnickiego z tomu Eucharystia. Pokarm na śmierć i życie. Rozważaniom towarzyszyć będą warsztaty dla animatorów liturgicznych posługujących na oazach rekolekcyjnych wszystkich typów.

Tekst, którego fragment prezentujemy niżej, na pierwszy rzut oka nie budzi skojarzeń z liturgią. Dotyka raczej motywu „życiodajnej śmierci”. O tym, jak istotny był on dla naszego Założyciela, niech zaświadczą słowa wypisane na jego grobie: „Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity” (J 12,24).

Oddajmy zatem głos ojcu Franciszkowi:

 

Musimy umrzeć i ciągle musimy umierać. Z tym że nie chodzi tu o zgodę z jakąś rezygnacją, o zgodę na przeznaczenie, na coś, czego nie potrafimy zmienić. Możemy to zmienić przez wiarę. Z naszych cierpień i z naszej śmierci możemy uczynić źródło życia. […]

Śmierć przyjmuje człowiek biernie. Jest ona czymś, co dokonuje się na nim wskutek zewnętrznej przemocy. Ale człowiek […] jako wolna osoba posiada zdolność uczynienia daru z siebie. A uczynienie daru z siebie to akt miłości. […]

Z naszej śmierci i z poprzedzających ją cierpień możemy uczynić ofiarę miłości.

 

„Każdego dnia umieram” – pisał św. Paweł (1 Kor 15,31). Słowa te pasują do każdego z nas, rozwiązujących własne i cudze problemy, zmagających się z chorobami i niedostatkami, egzaminami i deadline’ami… Tylko miłość pozwala mi w tym wszystkim odnaleźć sens i radość. Finalnie zaś – pozwala mi stać się gospodarzem własnej śmierci. Gdzie zaś mogę nauczyć się takiej miłości, jak nie przy Ołtarzu?

Uczmy się zatem od Mistrza. Żywmy się owocami Jego śmierci i zmartwychwstania, by nie zmarnować meczowej piłki naszego życia.

Wszystkich zainteresowanych pogłębianiem duchowości liturgii zapraszamy do parafii św. Jadwigi w Chorzowie na środowe spotkanie DDL. Rozpoczniemy o godzinie 18.00 od celebracji Eucharystii w kościele parafialnym.

Diecezjalna Diakonia Liturgiczna