Wielkanocny Dzień Wspólnoty „Emaus” – świadectwo

„Tego samego dnia dwaj z nich byli w drodze do wsi, zwanej Emaus” (Łk 24, 13)

10 kwietnia ”do wsi zwanej Emaus”, którą stał się w tym roku Rybnik, podążyły rodziny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej, by uczestniczyć w 25. Spotkaniu Rodzin Domowego Kościoła.

„Sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi” (Łk 24, 15)

Jezus szedł z rodzinami do Bazyliki św. Antoniego w Rybniku, by tam mogły w radości serca zawiązać wspólnotę. W spotkaniu uczestniczyła także para krajowa Domowego Kościoła – Katarzyna i Paweł Maciejewscy. Zachęcali do zapoznania się z adhortacją papieża Franciszka o rodzinie: „Amoris laetitia”, która będzie tematem przyszłorocznej formacji Domowego Kościoła. W nawiązaniu do 1050. rocznicy chrztu Polski wspomnieli oni o przypadającej w tym roku 95. rocznicy chrztu Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Wyrazili swoje zadowolenie z dużej ilości pilotowanych kręgów w archidiecezji katowickiej i zachęcili wszystkich do niesienia ludziom radości Bożego Miłosierdzia.

„Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6, 36)

Hasło trwającego Roku Miłosierdzia „Miłosierni jak Ojciec” było tematem przewodnim tegorocznego spotkania rodzin i wygłoszonej przez siostrę Klarę ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach konferencji. Poznaliśmy życie rodzinne i religijne siostry Faustyny Kowalskiej oraz drogę, którą prowadził ją Jezus swoim Słowem. O godzinie 15.00 wspólnie odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

„Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im” (Łk 24, 30)

Punktem kulminacyjnym spotkania rodzin była wspólna Eucharystia, której przewodniczył i kazanie wygłosił arcybiskup Wiktor Skworc. Na zakończenie mszy św. zadał zgromadzonym zadanie domowe: zaangażować się w gościnne przyjęcie pielgrzymów przybywających na Światowe Dni Młodzieży oraz w Metropolitarne Święto Rodziny, które rozpocznie się 21 maja i potrwa do 5 czerwca. Małżonków zachęcił do udziału w Jubileuszach Małżeńskich, które odbędą się 22 maja, mężczyzn do udziału w majowej, a kobiety w sierpniowej pielgrzymce do Piekar. Zalecił, by pamiętać i stosować w życiu słowa z dzisiejszego pierwszego czytania: „trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” (Dz 5, 29). Odmówiliśmy wspólnie Modlitwę o beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

„Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło” (Łk 24, 14)

Spotkanie zakończyła agapa, podczas której przy kawie i ciastku rodziny dzieliły się między sobą tym, co się u nich wydarzyło. Do biesiadujących dołączył na chwilę arcybiskup stwierdzając, że na agapie najważniejsza jest woda, chleb i dobre Słowo. Wyraził jednocześnie zachwyt nad różnorodnym pięknem bochenków chleba, złożonych na ołtarzu podczas mszy św. przez wszystkie rejony Domowego Kościoła Archidiecezji Katowickiej. Życząc wszystkim rodzinom radości z Bożego Miłosierdzia i Zmartwychwstania, udał się z dobrym Słowem do Sióstr Wizytek.

Nie znaleziono wydarzeń.