Studencie! Witamy w Katowicach!

pexels-photo-287335.jpeg

Rozpoczynasz studia na śląskich uczelniach? A może już studiujesz, ale nadal szukasz czegoś dla siebie? Mamy nadzieję, że tutaj to znajdziesz!

Oprócz wielu atrakcji turystycznych w regionie, oprócz możliwości rozwoju swoich zdolności i talentów, w Katowiach znajdziesz też wiele możliwości rozwoju duchowego. Wychodząc naprzeciw potrzebom życia duchowego wielu studentów, przygotowaliśmy dla Was listę takich miejsc! Dziękujemy Duszpasterstwom za współpracę przy powstaniu tego tekstu!

  • Jeśli chcesz poznać lub kontynuować formację oazową zapraszamy Cię do Duszpasterstwa Akademickiego Zawodzie. Ale spotkania oazowe to tylko jeden aspekt ich szerokiej działalności! 

Jesteśmy studentami, którzy spotykają się w czwartkowe wieczory, aby wspólnie się modlić, poszukiwać odpowiedzi na nurtujące nas pytania, w dobrej atmosferze dyskutować o tym, co w naszym życiu i świecie jest ważne, ale również spędzać miło czas, jeść ciastka, muzykować, czyli po prostu: być razem.
Studiujemy różne kierunki na różnych uczelniach. Niektórzy z nas mieszkają w Katowicach, a niektórzy dzielnie dojeżdżają. Są wśród nas zarówno ci, którzy przygodę ze studiowaniem dopiero zaczynają, jak i posesyjni zwycięzcy. Dlatego zapraszamy serdecznie, możesz dołączyć w każdej chwili – na pewno się odnajdziesz!

DA Zawodzie mieści się na terenie parafii Opatrzności Bożej w Katowicach- Zawodziu. Naprzeciwko budynku E, a obok rektoratu Uniwersytetu Ekonomicznego. Spotykamy się w domu katechetycznym (po lewej stronie kościoła) – w kaplicy akademickiej na parterze oraz w salce na piętrze (drzwi na wprost schodów).

Czwartkowy wieczór na Zawodziu rozpoczyna się od Mszy św. akademickiej w kaplicy o godz. 19:00. Później przemieszczamy się piętro wyżej na spotkanie.

Poza tym, w ramach naszego DA odbywa się także formacja według charyzmatu Ruchu Światło-Życie. Zainteresowanych oazą studencką odsyłamy do kontaktu przez fanpage.

Dodatkowo, w poniedziałki w naszej salce odbywa się terapia dla DDA studiujących w Katowicach – szczegóły na rozwinacskrzydla.pl

Po najświeższe informacje z życia wspólnoty zapraszamy na profil na Facebooku: DAZawodzie.

Przy Uniwersytecie Ekonomicznym działa również Katolicki Związek Akademicki Gaudeamus. Zobaczcie, co organizują: Gaudeamus.

 

  • FODA, czyli Franciszkański Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego to coś szczególnie dla mieszkańców akademików – ale nie tylko! 

Jesteśmy duszpasterstwem akademickim, powstałym w 1966 roku przy klasztorze oo. franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. Mamy dwóch duszpasterzy: o. Miłosza Kaczmarczyka i o. Przemysława Woźniaka. Spotykamy się codziennie poznając i wychwalając Boga oraz poznając nowych ludzi (przyszłych przyjaciół, współmałżonków). W ciągu roku organizujemy 3-4 wycieczki (jesienią, zimą, na majówkę i podczas wakacji).
Nie byłoby nas tylu, gdyby nie Chrystus, który jest centrum naszego ośrodka, i Duch Święty, który nas łączy we wspólnotę.

Co robimy?
FODA daje możliwość rozwoju duchowego poprzez wiele aktywności. Każdego dnia odbywają się spotkania, na których można rozważać Pismo, wyjść do ludzi, wziąć udział we Mszy świętej, śpiewać w scholi i robić wiele innych rzeczy na chwałę Pana.

Więcej informacji (wraz z harmonogramem spotkań i dokładną mapką) znajdziecie na stronie http://foda.panewniki.pl/. Możecie odwiedzić ich także na Facebooku: FODA

 

  • Kolejnym dużym i prężnie działającym ośrodkiem duchowego życia studenckiego jest Duszpasterstwo Akademickie Gniazdo, które znajduje się w samym centrum miasta.

Dominikańskie „Gniazdo” to duszpasterstwo akademickie, które budowane jest każdego dnia. Lepione i wite z otwartości, miłości, radości, cierpliwości, swoją trwałość zawdzięcza mocy Eucharystii. Dzięki temu już od tylu lat zrzesza studentów na ul. Sokolskiej.

DA „Gniazdo” zmienia się nieustannie, gdyż tworzą je ludzie. A, że gniazda bywają różne – i małe, i duże, lepione z gliny, jak i budowane z gałęzi – i nas samych potrafią zaskoczyć. Cały czas pozostają jednak miejscem spotkań, wspólnie realizowanych dzieł, elementem spajającym wspólnotę.

Katowickie „Gniazdo” może stać się domem każdego, kto tylko zapragnie być częścią naszej wspólnoty. Jeżeli więc czujesz potrzebę pielęgnowania, rozwijania swojej wiary, chcesz aktywnie uczestniczyć w budowaniu żywego Kościoła, jak również być świadectwem dla innych – zapraszamy do podejmowania z nami kolejnych wyzwań. Duszpasterstwo akademickie to nie tylko miejsce. DA „Gniazdo” to zaproszenie do uczestniczenia w wyjątkowym, bożym dziele – w dyskusjach, modlitwach, inicjatywach społecznych etc. To także wspaniały czas oraz miejsce spotkań dla osób, które noszą w sobie wiele wątpliwości i pytań pozostających cały czas bez odpowiedzi…

Więcej info wraz z aktualnym planem oraz kontaktem znajdziecie na Facebookowym profilu: DAGniazdo

 

  • Przy katowickiej Archikatedrze jest CODA – Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego

Spotykamy się na ul. Plebiscytowej 49a. Jest to budynek probostwa Archikatedry. Msze św. mamy w Krypcie Archikatedry, która jest naszym Kościołem Akademickim. W tygodniu Msze św. odbywają się godzinie 19:00. Po Mszach zawsze z reguły są spotkania.

We wtorki o 20:00 mają ruszyć spotkania biblijne.

W środy o 20:00 w naszym ośrodku spotyka się grupa wolontariuszy, którzy przygotowują i roznoszą bezdomnym jedzenie.

W czwartki o 20:00 spotyka się u nas katowicka grupa Ruchu Czystych Serc. Spotyka się ona w każdy czwartek, w ramach jej spotkań można znaleźć: dyskusję, konferencję, adorację Najświętszego Sakramentu i integrację.

W piątki o 20:00 mają miejsce spotkania modlitewne grupy Taize. W ramach tych spotkań jest czas na lekturę Pism Świętego i modlitwę kanonami z Taize.

Po więcej informacji o życiu CODA zajrzyjcie na ich Facebookowy profil: CODA.

 

  • Kolejną propozycją jest wspólnota Młodzi dla Młodych. To duszpasterstwo, które przy kościele Mariackim jest centrum Nowej Ewangelizacji.

Jesteśmy wspólnotą ludzi młodych, którzy chcą ubogacać swoją wiarę, razem wzrastać i służyć w Kościele. Spotykamy się dwa razy w miesiącu:

– I wtorek miesiąca – modlitwa i kultura: dzielenie Słowem + wyjście do filharmonii, teatru, NOSPRu itp.;

– III wtorek miesiąca – modlitwa i formacja: 18:30 – Msza św. i adoracja w kościele mariackim + dzielenie Słowem + konferencja + spotkanie przy stole.

Miejsce spotkań: Centrum Młodzieży i Ewangelizacji, ul. Pl. E. Szramka 4, 40-014 Katowice

Tradycyjnie zajrzyjcie na profil: MłodzidlaMłodych.

 

  • W Piotrowicach, dzielnicy Katowic, przy parafii NSPJ i św. Jana Bosko działa wspólnota Beta.

Wspólnota Beta powstała jako owoc prowadzonych kursów Alpha dla młodych. To właśnie ich inicjatywa, pragnienie trwałej i głębokiej relacji z Bogiem zaowocowało powstaniem wspólnoty. Naszym celem jest budowanie silnych więzi i relacji, wzrastanie w wierze poprzez żywą obecność Słowa Bożego w naszym codziennym życiu oraz wychodzenie na zewnątrz z ewangelizacją głosząc dobrą Nowinę z mocą Ducha Świętego. Ważne w naszej wspólnocie jest także uwielbienie Boga i stawanie przed Nim w prawdzie.
Jeśli nie boisz się wyzwania, ta wspólnota jest dla Ciebie!
Spotykamy się w czwartki o godzinie 19 w Kościele NSPJ i św. Jana Bosko w Piotrowicach

Strona i aktulności wspólnoty: Beta.

 

Jeśli ciągle poszukujecie, proponujemy Kursy ALFA.:

  • W katowickich Piotrowicach 4 października 2017 ruszają spotkania w restauracji Wena. Więcej informacji w wydarzeniu: Kurs Alfa Młodych.
  • Natomiast 12 października 2017 w Drzwiach Zwanych Koniem na ulicy Warszawskiej rusza Studencki Kurs Alfa.

Polecamy nade wszystko rozejrzeć się we wspólnotach Ruchu Światło-Życie, korzystając z mapki. Jeśli jesteś po formacji oazowej zapraszamy na spotkania rejonowe oraz spotkania diakonii diecezjalnych. Kontakty do osób odpowiedzialnych za rejon znajdziesz w zakładce rejony, cały przegląd diakonii uzyskasz rozwijając podmenu “diakonia”.

Z całego serca życzymy powodzenia w roku akademickim oraz w znalezieniu swojego miejsca w “ofercie” duchowej Katowic! 

Nie znaleziono wydarzeń.