Posłuchaj, opowiem Ci o wolności!

IMG_20170930_115554.jpg

 
Gdyby jednym słowem można było opisać 37. Ogólnopolską Pielgrzymkę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, wystarczyłoby to: ŚWIADECTWO.
Świadectwo w słowie – głoszone z ust członków Krucjaty: młodzieży, małżeństw, dorosłych, kapłanów. Świadectwo w modlitwie i publicznym manifeście – Droga Krzyżowa, ewangelizacja na ul. Jordana. Świadectwo życia – życia w wolności, która nie jest pustym słowem, a głębokim oddechem codziennego życia z Chrystusem.
Co najpiękniejsze, to świadectwo skutecznie skupiało uwagę – otwierało oczy przechodniów, sprawiało, że zamiast słyszeć – słuchaliśmy. Katowice stały się miejscem skupienia kandydatów i członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w ostatnią sobotę września.
W bieżącym roku przypada 60. Rocznica powstania Krucjaty Trzeźwości, przemianowanej rok później na Krucjatę Wstrzemięźliwości, której siedzibę stanowił barak przy ulicy Jordana w Katowicach – m.in. dlatego tegoroczna pielgrzymka odbyła się w Katowicach.
 
Podejmując wyzwanie Krucjaty podejmujesz troskę o serce drugiego człowieka, służbę współczesnym Elżbietom. Duch i myśl Sługi Bożego Ojca Franciszka pomnaża się nieustannie – w sercach nas wszystkich. Bóg chce się posłużyć Tobą jak księdzem Franciszkiem, czy o tym wiesz? Powiedział bp Adam Wodarczyk w czasie nabożeństwa słowa Bożego w Kościele Wotum Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności.
Rozważając stacje Drogi Krzyżowej uczestnicy pielgrzymki przeszli przez Park Kościuszki na deptak przy ul. Jordana, by o godz. 14.00 spotkać się na Eucharystii pod przewodnictwem Arcybiskupa Wiktora Skworca w Archikatedrze Chrystusa Króla.
Jesteśmy jak wojsko Gedeona troszcząc się nie tylko o trzeźwość narodu ale i o nową kulturę – powiedział ks. Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie, następnie prosząc o wygłoszenie homilii Arcybiskupa Wiktora. 
W odpowiedzi na Słowo Boże Arcybiskup powiedział: Jestem przekonany, że ludzi Krucjaty otacza Bóg jak murem ognistym, by nowa Jerozolima (Kościół) wypełniła się ludźmi wolnymi, bo ku wolności wyswobodził nas Chrystus! 
 
Po Eucharystii uczestnicy przeszli na deptak między katedrą, Kurią, a Wydziałem Teologicznym, gdzie odbył się event ewangelizacyjny „Prawda, Krzyż Wyzwolenie. Ks. Franciszek Blachnicki wychowawcą wolnych ludzi”. Tam na kanwie Ewangelii wygłaszane były orędzia, świadectwa ludzi związanych z Krucjatą i trwała modlitwa.
Im bardziej niedomagam, tym bardziej mam prawo podejść do Jezusa. Uzdrowienie polega na tym by zgodzić się na położenie na sobie ręki, na błogosławieństwo.(…) Jest taka samotność, do której musimy dorosnąć – to znajdowanie czasu w swojej codzienności na samotne spotkanie z Panem Bogiem, tak jak robił to Mojżesz by spotkać się z Bogiem twarzą w twarz – komentarz ks. Andrzeja Króliczka do fragmentu Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego.
Dziś dziękuję Bogu, że jestem alkoholikiem. Gdybym tego nie zauważył i nie zaakceptował – nie żyłbym, byłbym katolikiem od święta. A teraz żyję, bo świadczę. Dana mi jest łaska, że doczekałem się trójki wnucząt, które nie widziały pijanego dziadka. Pielgrzymuję – dzielę się tym, co mam. To łaska, którą pielęgnuję modlitwą, bo mogę przecież wrócić tam, gdzie byłem. Dzielił się swym świadectwem Adam z Dębicy.
Ze sceny wybrzmiały z ust ks. Wojciecha Ignasiaka słowa: Chcemy odkrywać to, że jesteśmy nieustannie powołani by głosić wolność, niewidomym przejrzenie. Nadzieja jest tylko w Jezusie, chcemy głosić to światu! Niech to będzie nasz manifest!
 
Pielgrzymkę zwieńczył koncert zespołu niemaGOtu, który kilkakrotnie podkreślał jak ważna jest idea Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, jak ważna jest wolność w Chrystusie – a także to, jak bliska ich sercu jest katowicka publiczność. Trzeba przyznać, młodzież, która pojawiła się pod sceną to rzesza wiernych fanów, znająca teksty zespołu na wyrywki.
 
Czas poważnych tematów, czas spotkań, czas rozmów, czas modlitwy, czas uwielbienia, czas wzruszeń ale nade wszystko czas głoszenia wolności, czas głoszenia Dobrej Nowiny – to pielgrzymka KWC. Czujcie się zaproszeni za rok w ostatnią sobotę września!
 

Maj 2024

25 maj

Cały dzień
Pielgrzymka rodzin Domowego Kościoła do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu