Pokolenie kontrastu – 45. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie

DSC_0017.JPG

Życie – odpowiedź, nie jak pytanie. /Maja Sowińska/

 

Pierwszą rzeczą, która rozpieściła nas tego poranka, był pomalowany na wszelkie odcienie różu wschód słońca. Cel i meta dnia były jedne – centrum matczynego serca w Częstochowie. To na Jasnej Górze od prawie samego początku istnienia Ruchu odbywa się coroczna Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Groźna nazwa znajduje swoje odzwierciedlenie jedynie w surowych, szarych ścianach auli. To czas zainspirowania się na nowo,  pełen cudowności. Czas odkrywania tego #jaksmakujeruch w wymiarze świata, w wymiarze horyzontu.

 

W tym roku na 45. KO spotkaliśmy się w dniach 28.02 – 02.03.2020 r. Weekend, którego wszyscy nie mogliśmy się doczekać. Hasłem OŻK 20/21 jest: Dojrzałość w Chrystusie. Oczy wypatrujące, uszy nasłuchujące – prezentacja znaku i piosenki roku.

 

Podczas wielu konferencji nastąpił czas wsłuchiwania się i znajdowania drogocennych perełek, które można spakować do prywatnej muszli i zabrać z sobą. Słyszeliśmy między innymi o pięknie powołania człowieka świeckiego. Naszym specjalnym zadaniem jest szukanie Królestwa Bożego! Czyż to nie jest ekscytujące? Jako świeccy mamy wyjątkowo ważną rolę – uświęcanie świata. Jak tego dokonać, gdy wszystko tak pędzi? Propozycją jest uświęcanie poprzez pracę, poprzez codzienność. To jest cudowność prostoty serca!

 

Mogliśmy poczuć się rozczuleni stwierdzeniem o. A. Schulza o tym, że Duch Pański się nigdy nie powtarza. Dlatego mamy chcieć zobaczyć Go właśnie dzisiaj. Bo dzisiaj, teraz jest Inny. Zawsze Inny, pociągający, ekscytujący, poruszający.

 

Nastąpiło także spotkanie pobudzające serce do pragnienia tego, co jest dalej. O swojej działalności opowiedziała nam Diakonia Misyjna. Jak wyglądają rekolekcje oazowe w Afryce? Jak na Czarnym Lądzie przebiega formacja roczna? To pytania, na które odpowiedzi nie trzeba szukać daleko. Wystarczy zapytać, a może nawet zdecydować się na taką przygodę we własnym życiu. “Życie z nim jest więcej. Czy chcesz więcej?”.

 

Wieczorem podczas uroczystych nieszporów nastąpiło błogosławieństwo nowo przyjętych członków Stowarzyszenia Diakonii Ruchu Światło-Życie, a także księży do Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Wzruszający moment, gdy ludzie z drżącym sercem decydują się służyć Królowi, który jest wart tego, by oddać dla Niego całe swoje życie.

 

Pragniemy, aby nasze życie było odpowiedzią na powołanie do świętości, a nie pytaniem czy można takim być. #jaksmakujeruch – pragniemy znać ten smak, nie tylko w wymiarze diecezji, lecz świata!

zdjęcia: Justyna Smołka

Nie znaleziono wydarzeń.