Kilka dni temu w szkołach po raz pierwszy zabrzmiał dźwięk dzwonka, a to może oznaczać tylko jedno – zakończyły się wakacje i nastał czas powrotu do szkoły i… na oazę! Jak to bywa co roku, wraz z początkiem września nadchodzi wyczekiwany przez wielu dzień radosnego spotkania z przyjaciółmi poznanymi na letnich rekolekcjach.
W tym roku plac przed katowicką archikatedrą powitał oazowiczów nieco chłodno i deszczowo, jednak nie miało to najmniejszego znaczenia! Bardzo szybko miejsce to wypełniło się radosnymi okrzykami, powitaniami i śmiechem członków Ruchu Światło-Życie, którzy po wielu dniach rozłąki dzielili się z pozostałymi swoimi wakacyjnymi przeżyciami i wspomnieniami!
„Duchu Ogniu, Duchu Żarze…”
Wołaniem do Ducha Świętego rozpoczęła się wspólna Eucharystia, celebrowana pod przewodnictwem ks. abpa Wiktora Skworca. Dzień Wspólnoty to doskonała okazja, by dziękować Bogu za doświadczenie letnich rekolekcji, ale też proszenia o błogosławieństwo na kolejny rok formacyjny. Ks. bp Grzegorz Olszowski podkreślił oba te aspekty w głoszonej do zgromadzonych członków Ruchu Światło-Życie homilii. Rozpoczął od podziękowania za obecność w świątyni, za uczestnictwo w rekolekcjach, a animatorom, odpowiedzialnym i moderatorom za podjęte posługi. Jednak szybko ks. biskup skupił się na nadchodzącym czasie formacji, zaznaczając, jak ważne jest to, by stając u progu nowego roku szkolnego, formacyjnego czy przed podejmowanymi wyborami zatrzymać się na chwilę i zaplanować to, co przed nami. No właśnie – jak to jest z tym planowaniem? Dlaczego jest takie ważne? Otóż dlatego, że planowanie pomaga nam dążyć do celu. „Zbyt wiele jest budowli nieskończonych, zbyt często zabieramy się za coś i nie potrafimy tego dokończyć”, podkreślił biskup. Jednak w ferworze planowania nie możemy pominąć Boga.
Jaki zatem jest przepis na mądre planowanie? Nie możemy pomijać Boga. Mądre planowanie uwzględnia plany Boga i nasze. Według bpa Grzegorza Olszowskiego, aby tego dokonać, trzeba „otworzyć się na Boże działanie, pozwolić prowadzić się Bożej Opatrzności”. No dobrze, ale jak to zrobić? Biskup Olszowski udzielił kilku wskazówek. „Często mądrość zdobywamy w relacjach z drugim człowiekiem, ale przede wszystkim z relacji z Bogiem”, mówił biskup. Trzeba zatem o te relacje zadbać. Z pewnością każdy z nas niejednokrotnie słyszał, że jeśli Jezus jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na właściwym. Być może nawet słyszeliśmy to na tyle często, że przestaliśmy się już nad tym zastanawiać. Biskup Olszowski jednak przypomniał, że to właśnie „Jezusowi najbardziej zależy na naszym dobru, dlatego nam najbardziej powinno zależeć na Jezusie”. I zdaje się, że właśnie w tym kryje się przepis na mądre planowanie – oprócz obowiązków trzeba znaleźć czas dla Boga, na formację, czytanie Pisma Świętego, Eucharystię, trwanie we wspólnocie. Temat mądrego planowania idealnie podsumowują zacytowane przez biskupa słowa z Ewangelii według św. Mateusza – „Starajcie się najpierw o Królestwo Boże” (Mt 6, 33).
Kapłan pochylił się również nad obrazem ucznia Chrystusa, który został zarysowany w niedzielnej Ewangelii (Łk 14, 25-33). Podkreślał, jak wielka jest rola miłości na drodze ucznia. Skoro więc Jezus ma być w naszym życiu na pierwszym miejscu, to i rola ucznia Chrystusa powinna być pierwszorzędna, bo „nic w naszym życiu nie może konkurować z Jezusem”.
„Jesteście eucharystyczni”
Na zakończenie słowo do zgromadzonych skierował arcybiskup Wiktor Skworc, który też rozpoczął od podziękowań. „Jesteście eucharystyczni”, powiedział, „bo w większości w pełny sposób uczestniczyliście w Eucharystii, a tak buduje się Kościół”, ponieważ „Kościół buduje się Eucharystią”.
Następnie wręczono dekrety moderatorom oraz parom rejonowym, podejmującym się nowej posługi.
Swoją sześcioletnią posługę zakończyła w tym dniu Agnieszka Zobiegała, której dziękujemy za otwarte serce, poświęcony czas, wszelki trud włożony w wypełnianie obowiązków, za „posiadanie siebie w dawaniu siebie”. Posługę odpowiedzialnej diecezjalnej pełni teraz Paulina Hibner – życzymy Ci prowadzenia Ducha Świętego i obfitości wszelkich potrzebnych łask. Zapewniamy o modlitwie!
Po wszystkim znów zrobiło się głośno na placu przed katedrą, a po deszczu zostały już tylko kałuże i rześkie powietrze. Plac powoli pustoszał, bo oazowicze w mniejszych lub większych grupkach zaczęli rozchodzić się, by celebrować wspólnotę, przekąsić coś i wspólnie spędzić czas.
Pod tymi linkami możesz zobaczyć fotorelacje z Dnia Wspólnoty:
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=hurtownia.emmanuel&set=a.5558115170911718
oraz link do transmisji z Dnia Wspólnoty: