Kościół Żywy  – 48 Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło -Życie

Kościół Żywy to hasło zbliżającego się wielkimi krokami, nowego roku formacyjnego. W sobotni poranek na sali Ojca Kordeckiego zgromadzili się członkowie Ruchu Światło-Życie nie tylko z całej Polski, ale także ze wspólnot działających poza granicami naszego państwa, by przyjrzeć się tematowi Kościoła Żywego z różnych perspektyw.

Po wspólnej modlitwie Jutrznią nastąpiło oficjalne otwarcie KO. Warto podkreślić, że w tym roku w Ruchu obchodzimy aż dwa jubileusze. Pierwszym z nich jest 50-lecie Aktu Konstytutywnego Ruchu Światło-Życie – aktu oddania Ruchu Niepokalanej Matce Kościoła, a drugim – 50-lecie powstania Domowego Kościoła. Obie rocznice ma zespalać właśnie temat: „Kościół Żywy”.

A skoro już o haśle mowa, to nie możemy zapomnieć o elementach, które będą to hasło niosły przez cały rok formacyjny! „Żywy jest Kościół Twój” to tytuł nowej piosenki roku, której autorem jest Darek Madejski. Piosenka została wykonana na żywo przez Diakonię Muzyczną, a teraz możesz posłuchać jej tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=6_PHygtyuKw.

Znak roku nawiązuje do jubileuszu oddania Ruchu Niepokalanej Matce Kościoła. Jego głównym elementem jest figura Niepokalanej, którą z pewnością wielu z nas zna z Kopiej Górki w Krościenku. Jego autorką jest Karolina Skorupka, absolwentka ASP w Katowicach, pochodząca z naszej archidiecezji.

Po krótkiej przerwie, podczas której aula wypełniła się aromatem kawy i herbaty, zapewnionej przez Diakonię Misyjną, rozpoczęła się konferencja dr. hab. Aleksandra Bańki. Omówił wizję Kościoła według papieża Franciszka w kontekście synodalności, nawiązując do Kościoła pierwszych chrześcijan. Czym jest synodalność, a czym nie jest? Na te pytania i wiele więcej odpowiesz sobie po wysłuchaniu konferencji.

Kolejny prelegent, o. Bartłomiej Parys SVD, przedstawił elementy teologii Żywego Kościoła w dorobku ks. Franciszka Blachnickiego. Opowiedział o elementach konstytutywnych oraz o służbie na rzecz budowania Żywego Kościoła.

Ostatnią konferencję w sobotę, poświęconą roli Maryi w budowaniu Kościoła Żywego, wygłosił ks. prof. Janusz Lekan (KUL). Nie ulega żadnej wątpliwości, że jej rola jest niezwykle istotna, wszak to właśnie Ona pokazuje nam, jak słuchać Słowa Bożego, medytować je i zachowywać w swoim sercu. To Ona zaczęła pełnić misję Kościoła, jaką jest niesienie Jezusa.

Dzień zwieńczyły wspólne Nieszpory. Podczas homilii biskup Adrian Put zaprosił do refleksji: „co to znaczy z życia swojego uczynić ofiarę? Żyć tak, aby się tak upodobnić do Chrystusa, aby to nasze życie stało się ofiarą dla Niego, ofiarą, w której obecny będzie Żywy Kościół?”. W czasie Nieszporów członkowie Ruchu przystąpili do błogosławieństwa do Stowarzyszenia „Ruch Światło-Życie”, a kapłani do Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Głośno wypowiedziane przez nich: „pragnę służyć!” niech prowadzi ich w działaniu na rzecz budowania Kościoła Żywego.

Drugiego dnia KO pierwszą konferencję wygłosił ks. dr inż. Damian Kwiatkowski, moderator krajowy Domowego Kościoła. Jego prelekcja dotyczyła roli Żywego Kościoła dla rodzin DK. Pokazał, że to „rodzina jest rzeczywistością, w której Kościół się ujawnia”. Podczas konferencji swoim świadectwem podzieliły się małżeństwa, które formują się w Oazie Rodzin.

Wszystkie treści Kongregacji Odpowiedzialnych podsumował ks. Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie. Podkreślał, że jubileusz to okazja do podsumowań, jednocześnie zapraszając nas do refleksji „na ile czujemy się i na ile jesteśmy Ruchem Żywego Kościoła” – niech to pytanie będzie podsumowaniem tej krótkiej relacji i niejako zadaniem dla nas na kolejny rok formacyjny.

Wspomniane tutaj to jedynie nieliczne z cennych myśli, które zostały poruszone podczas sobotnich konferencji. Nadal możesz wysłuchać całości:

https://www.oaza.pl/transmisja-48-kongregacji-odpowiedzialnych/

Maj 2024

9 maj

Cały dzień
Rozpoczęcie Dni Modlitw do Ducha Świętego w intencji OŻK

11 maj

Cały dzień
29. Międzynarodowe Spotkanie Ruchu Światło-Życie „Parresia” Online
Krąg Diecezjalny – wybory nowej pary diecezjalnej