Duchowe RKO

DSC_0451.JPG

RKO – Kolejny tajemniczy oazowy skrótowiec? Nie tym razem. W tym przypadku RKO odnosi się do znanej większości czynności ratowniczej, której zadaniem jest przywrócenie czynności życiowych. Czy można zafundować sobie coś takiego dla Ducha?

 

A można! 

W przypadku duchowego RKO konieczną czynnością ratowniczą jest modlitwa, czyli szósty Drogowskaz Nowego Człowieka, nad którym pochylali się animatorzy na zjeździe Szkoły Animatora:  

 

Modlitwa jest oddechem Nowego Życia, wielkim przywilejem i radością Nowego Człowieka, źródłem mocy i dziełem Ducha Świętego w nas; dlatego chcę być wierny praktyce codziennego namiotu spotkania.

 

Tak jak oddychanie, które próbujemy przywrócić podczas resuscytacji, jest konieczne do życia, tak i modlitwa warunkuje życie duchowe. Wypływa ze wsłuchiwania się w Słowo Boże, a prowadzi do dobrego przeżywania liturgii. Jest zatem spotkaniem z Bogiem twarzą w twarz, jak z przyjacielem, a dla przyjaciół warto znaleźć czas. Te i wiele innych myśli zostało poruszonych podczas wykładu wprowadzającego. Modlitwa nie tylko była tematem przewodnim zjazdu SA, ale przede wszystkim wypełniała ona ten czas.

 

Część warsztatowa tego zjazdu Szkoły Animatora kręciła się wokół pomagania. Najpierw animatorzy debatowali o tym jak pomagać oraz przygotowali szereg przydatnych porad jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Jednak czasami to animator potrzebuje „reanimacji”. Co robić, gdy kryzys dotyka animatora?  Jak bronić się przed wypaleniem? A gdy już się pojawi – jak sobie z nim radzić? Na te pytania odpowiadali sobie uczestnicy podczas drugiej części warsztatów.

 

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – w ramach czasu dla wspólnoty była okazja pooddychać świeżym powietrzem podczas krótkiej wycieczki na Soszów.

 

 „[…] modlimy się tak, jak żyjemy, ponieważ żyjemy tak, jak się modlimy.”

KKK 2752

 

Nie znaleziono wydarzeń.