Celebrować, nie odprawiać

DSC_0129111_20171217-170900_1.jpg

“Błogosławcie Pana, rosy i szrony,

błogosławicie Pana, mrozy i zimna.

Błogosławcie Pana, lody i śniegi,

błogosławicie Pana, dnie i noce”

 

Dniami i nocami w przedświąteczny i nieco śnieżny weekend Szkoła Animatora 2016-2018 błogosławiła Pana w Wiśle Jaworniku. Tematem zjazdu był siódmy krok ku dojrzałości chrześcijańskiej, czyli LITURGIA.

Ruch Światło-Życie jest w założeniu ostoją pięknej liturgii – po tym zjeździe będzie jeszcze bardziej ową ostoją w praktyce. W sobotę mieliśmy okazję wspólnie modlić się tekstami wszystkich godzin brewiarzowych. Zgłębialiśmy naszą wiedzę na temat liturgii, czytając odpowiednie punkty Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz Konstytucję o Liturgii Świętej. Ponadto rozmawialiśmy o planie Ad Christum Redemptorem II, o ewangelizacji oraz o tym jak pomagać naszym uczestnikom. Poznaliśmy też znaczenia trudnych słów z Pisma Świętego, a na spotkaniach w grupach rozważaliśmy niedzielną Liturgię Słowa w ramach kręgu biblijnego. Nade wszystko ważne było…

PIĘKNO LITURGII

Magda: Piękno liturgii oznacza dla mnie brak pośpiechu. Komfort tego, że nie myślę o tym, co muszę zrobić jak wrócę do domu, że jestem tu i teraz oraz, że to jest to miejsce, gdzie powinnam być. Ważna jest też dla mnie świadomość tego, co się dzieje na Mszy Świętej – to pomaga w jej przeżywaniu.

Robert: Piękno liturgii nie kryje się w jej estetyce. O pięknie stanowi jedność między Bogiem a ludźmi i między ludźmi – trwanie razem. To jest najwspanialsze, co może być!

Magda: Z pewnością inaczej przeżywam Mszę Świętą z moją wspólnotą, kiedy też kapłan faktycznie celebruje, nie spieszy się, dba o szczegóły. Wtedy jest głębsze poczucie sacrum. Ale nawet na Mszy „odprawianej” najważniejsze jest spotkanie z Panem Bogiem.

Ala: Liturgia? Serce Kościoła!

BREWIARZLOVE TWARZE

Ania: Myślę, że gdyby nie Ruch Światło-Życie, nie polubiłabym modlitwy brewiarzowej. Samemu odmawianie jej może być problematyczne, o wiele lepiej modlić się we wspólnocie.

Michał: Dla mnie ważne jest, żeby modlitwa wspólnotowa brewiarzem była dobrze przygotowana – też pod kątem śpiewów. Dzisiejsza posługa na liturgii godzin pomogła mi nabrać wprawy, zastosować w praktyce, to, co wyniosłem z rekolekcji KAMuzO.

 

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim pięknie celebrowanych Mszy Świętych! Polecamy się Waszym modlitwom!

Nie znaleziono wydarzeń.