A przed maturą… jeździliśmy na rekolekcje

DSC_088_20191112-224213_1.JPG

Poprzedni weekend (8-10.11.2019) ponad osiemdziesięciu maturzystów spędziło w Częstochowie na corocznych rekolekcjach organizowanych przez Archidiecezję Katowicką. W ich organizację już trzeci raz włączył się Ruch Światło-Życie.

Przezorny zawsze ubezpieczony.

Co prawda egzamin dojrzałości odbędzie się dopiero w maju, jednak wielu młodych ludzi już teraz postanowiło rozpocząć przygotowania. Można by rzec, że zgodnie z benedyktyńską maksymą – Ora et labora, oprócz spędzania czasu wśród stosów książek, kserówek i kubków po kawie, zdecydowali się też powierzyć zbliżające się matury w ręce Boga – nie ma się co dziwić, przecież lepszego wsparcia nie można sobie wyobrazić!

Coś dla ducha

Jako że weekend ma tylko dwa dni, nie było czasu do stracenia! Już w dniu przyjazdu miała miejsce celebracja Sakramentu Pokuty i Pojednania, by móc z czystym i otwartym sercem w kolejnych dniach trwać na modlitwie i przyjmować Słowo i Ciało Pana podczas Eucharystii. W „rozkładzie jazdy” znalazły się też między innymi: szkoła modlitwy i modlitwa Słowem Bożym, Apel Jasnogórski oraz modlitwa wstawiennicza, podczas której animatorzy prosili o dobre wybory życiowe dla zgromadzonych maturzystów.

Świadectwa, świadectwa, świadectwa…

Ostatni rok szkół ponadpodstawowych to nie tylko czas intensywnej nauki przed maturą, ale też wyboru drogi życiowej, podejmowania decyzji, co do swojej przyszłości. A możliwości jest wiele… Rozterki życiowe to etap obecny w życiu niemal każdego człowieka, także Ci, którzy już ten etap przeszli, lub są w trakcie przeżywania, podzielili się swoimi doświadczeniami. Maturzystom został zaproponowany cały wachlarz świadectw o różnej tematyce. Młodzi małżonkowie dzielili się przeżywaniem okresu dojrzewania do małżeństwa, z kolei siostry zakonne opowiadały o podejmowaniu decyzji o poświęceniu życia Chrystusowi. Były też świadectwa o wyborze studiów, doświadczeniu Bożej miłości i o Słowie Bożym. Krótko mówiąc – dla każdego coś dobrego!

Co w duszy gra?

Czas rekolekcji został zwieńczony warsztatami dotyczącymi odkrywania pragnień, które poprowadziła siostra Amelia Bratek. Wiedzieliście, że pragnienia to marzenia Boga zapisane w naszych sercach? Nie? No to teraz już wiecie! Po konferencji siostry uczestnicy w grupach dyskutowali właśnie o pragnieniach oraz uczyli się odkrywać ich plusy i minusy – rzecz niezwykle przydatna na etapie szukania swojego powołania.

Kochani maturzyści! Na koniec przywołajmy wspomniane podczas rekolekcji słowa świętej Teresy z Ávila: „Ja i Bóg – razem stanowimy większość”. Z Bogiem możecie stawić czoła wszystkiemu! Na czas przygotowań do egzaminu maturalnego, samych egzaminów i decydowania o przyszłości życzymy Wam światła Ducha Świętego, sił i cierpliwości oraz przekonania, że marzeniem Boga jest szczęście każdego z Was!

Maj 2024

25 maj

Cały dzień
Pielgrzymka rodzin Domowego Kościoła do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu